Przynajmniej do 29 listopada potrwa zawieszenie zajęć we wszystkich klasach szkół podstawowych. Zawieszenie obejmuje także uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchaczy i uczestników form pozaszkolnych prowadzonych przez placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego. Zmiany wchodzą w życie 9 listopada 2020 r.
Edukacja wczesnoszkolna także zdalnie
Od 9 listopada do 29 listopada przewidziano ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania:
- szkół podstawowych (także w zakresie klas I-III),
- szkół ponadpodstawowych,
- placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego,
- ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.
Które placówki będą funkcjonować stacjonarnie
Nadal nie zawieszono stacjonarnej działalności:
- przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego,
- szkół specjalnych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Zapamiętaj! Tak jak dotychczas dyrektorzy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej mogą sami decydować o trybie nauczania. Nie muszą w związku z tym w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji i zasięgać opinii organów szkoły, organu prowadzącego, kuratora oświaty czy sanepidu.
Co ciekawe, mimo zawieszenia zajęć możliwe będzie przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. Dyrektor będzie bowiem mógł udostępnić pomieszczenia celem ich przeprowadzenia.
Rozwiązania dla ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych
Jak wyżej wskazano, zawieszenie objęło także ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze. Mimo tego prowadzone w tych ośrodkach:
- zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze,
- zajęcia rewalidacyjne,
- zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
mogą być zrealizowane stacjonarnie, w bezpośrednim kontakcie dziecka z prowadzącym zajęcia.
Zapamiętaj! Organizacja zajęć stacjonarnych będzie możliwa tylko za zgodą rodzica i dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Rozwiązanie to dotyczy wyłącznie zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i WWR realizowanych w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych.
Zajęcia stacjonarne dla ucznia z orzeczeniem
Dla tego typu zajęć (i nie tylko) realizowanych w szkołach ogólnodostępnych przewidziano odrębne rozwiązanie. Otóż dla uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć zdalnych, nie mogą realizować tych zajęć w miejscu zamieszkania, dyrektor musi:
- zorganizować zajęcia w szkole lub
- umożliwić uczniowi realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
Internaty funkcjonują stacjonarnie
Szkoły będą musiały zapewnić stacjonarne funkcjonowanie internatów. W praktyce jednak w zdecydowanej większości można się spodziewać, że internaty te pozostaną puste a wychowawcy znajdą się w przestoju.
Konsultacje przed egzaminami
Tak jak w poprzednim roku szkolnym, przewidziane zostały konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielami prowadzącymi zajęcia, z których uczniowie przystępują do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego. Zajęcia te będą mogły być przeprowadzone jedynie dla uczniów:
- klasy VIII szkoły podstawowej,
- klasy III liceum ogólnokształcącego,
- klasy IV technikum.
Co z kształceniem zawodowym
Zdalne nauczanie będzie tak jak do tej pory stosowane także w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Przy czym w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych będą prowadzone zdalnie wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość zdalnej realizacji wybranych efektów kształcenia.
Dodatkowo niektóre zajęcia praktyczne będą mogły być prowadzone stacjonarnie dla uczniów ostatnich klas 4-letniego technikum, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Możliwe będzie także przywrócenia części zajęć praktycznych dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie bądź egzamin zawodowy. Pozostałe zajęcia praktyczne powinny być uzupełnione w późniejszym terminie. Zajęcia te będą mogły być przeprowadzone w wymiarze do 10 godzin tygodniowo, w wybrane dni tygodnia.
Tak jak do tej pory praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie zawieszenia będą realizowane zdalnie, a mianowicie w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa. Ewentualnie będą mogły zostać zlaiczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.
Zapamiętaj! Jak zapowiada MEN, nauczyciele będą mogli skorzystać z jednorazowego wsparcia finansowego w wysokości 500 zł. w zakresie poniesionych kosztów związanych z kształceniem na odległość.
Źródło: MEN