poniedziałek, 2 listopada 2020

Praktyki studenckie w szkole w dobie pandemii

Czy w dobie pandemii można zorganizować w szkole praktyki studenckie. Co w przypadku, gdy działalność szkoły została zawieszona? Czy praktyki mogą się wtedy odbyć czy też należy przesunąć je na inny termin? Kwestie te nurtują niejednego dyrektora, ale też studenta. Wyjaśnienie znajdziesz w artykule.

Praktyki a koronawirus

Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawia, że w roku akademickim 2020/2021 działalność dydaktyczna w uczelniach powinna być realizowana z zachowaniem aktualnie obowiązujących wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Na podstawie art. 51a i art. 198a wydane zostało rozporządzenie czasowo ograniczające funkcjonowanie szkół wyższych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na obszarze czerwonym zajęcia na studiach są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ostateczne decyzje dotyczące organizacji kształcenia podejmują władze szkół wyższych, ale ministerstwo przygotowało zalecenia i wskazówki, które mogą stać się punktem wyjścia do tworzenia wewnętrznych procedur zapewniających bezpieczeństwo studentów. Praktyki organizowane w ramach programu kształcenia stanowiące integralną część studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela (art. 68 ust. 3 pkt 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 25 lipca 2019 r.).

Zapamiętaj! Studentowi w trakcie praktyk zapewnia się różne formy aktywności, takie jak: obserwowanie zajęć, asystowanie nauczycielowi prowadzącemu zajęcia, prowadzenie zajęć wspólnie z nauczycielem, samodzielne prowadzenie zajęć, planowanie i omawianie zajęć prowadzonych przez siebie i innych. Realizacja praktyk wymaga więc obecności studenta w szkole.

Przed rozpoczęciem praktyki, student powinien uzgodnić:

  • termin, program i warunki odbywania praktyki z koordynatorem praktyki danej uczelni,
  • program i warunki odbywania praktyki z opiekunem w placówce wyznaczonej do odbywania praktyk.

Jednostki oświaty pozostają w zawieszeniu

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 także od 24 października 2020 r. do 8 listopada 2020 r. na obszarze kraju zostały wprowadzone ograniczenia funkcjonowania szkół podstawowych w zakresie dotyczącym klas IV–VIII i realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami rozporządzenia MEN w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty (§ 1a ust. 1 oraz § 2 rozporządzenia MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty).

Dyrektor musi ograniczać pobyt osób z zewnątrz

Tak w przypadku szkół wyższych jak i szkół dla dzieci i młodzieży zobowiązane są one do stosowania się do przepisów wprowadzających określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz uwzględniania wytycznych przeciwepidemicznych. Jednym z wytycznych kierowanych do dyrektorów szkół jest ograniczenie przebywania na ich terenie osób z zewnątrz.

Zastosuj! W trosce o bezpieczeństwo uczniów klas I-III oraz z uwagi na obiektywne trudności w realizacji programu praktyki, dyrektor szkoły może odmówić odbycia praktyki w szkole w okresie zawieszenia jej funkcjonowania, porozumiewając się w tej sprawie z uczelnią.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli realizacja praktyk z przyczyn niezależnych od uczelni i studentów będzie niemożliwa, ministerstwo nauki i szkolnictwa widzi konieczność wprowadzenia alternatywnego sposobu osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się. Apeluje do uczelni, aby w tej szczególnej sytuacji, zaproponowała rozwiązania możliwe do wprowadzenia przez uczelnie, np.:

  • zajęcia symulowane prowadzone przez kadrę akademicką,  
  • projekty praktyczne realizowane przez studentów pod nadzorem nauczycieli akademickich,
  • przeprowadzenie praktyk w późniejszym terminie, po ustaniu ograniczeń związanych ze stanem epidemii.

Możliwe przesunięcie praktyk

W przypadku studentów, którzy nie kończą studiów w aktualnym semestrze, można wziąć pod uwagę:

  • przedłużenie realizacji obowiązku praktyk na kolejny rok akademicki np. poprzez zmianę regulaminu studiów i wprowadzenie przepisu umożliwiającego bez konsekwencji realizację praktyk w późniejszym terminie;
  • alternatywne osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się, a gdy jest to niemożliwe – pełna rejestracja studentów na semestr zimowy 2020/2021 bez zrealizowanych praktyk, z obowiązkiem realizacji przedmiotu “praktyka” w kolejnym roku akademickim (również w oparciu o indywidualną organizację studiów), bez konieczności wnoszenia opłat oraz przy pozostawieniu pełni praw studenta w roku akademickim 2020/2021 - co umożliwi studentowi np. wnioskowanie o stypendium rektora.

Podsumowanie

Praktyki studenckie organizowane w ramach programu kształcenia powinny być w obecnej sytuacji epidemiologicznej przełożone na czas po epidemii lub realizowane w inny sposób, zgodnie z rekomendacjami opublikowanymi na stronie internetowej ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Uczelnia powinna wziąć także pod uwagę przepisy rozporządzenia w sprawie ograniczenia działalności uczelni, zgodnie z którym większość zadań wykonywana jest zdalnie (art. 51a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, § 1 rozporządzenia MNiSW z 16 października 2020 r.).

Zastosuj! W związku z tym, że za organizację i przebieg praktyk odpowiada uczelnia, należałoby skontaktować się z opiekunem praktyki, z którym studentka powinna była uzgodnić termin, program i warunki jej odbywania (art. 68 ust. 1 pkt 8 Prawa oświatowego).

Mając na względzie aktualną sytuację epidemiologiczną i wprowadzone ograniczenia w pracy szkół decyzja o formie prowadzenia praktyk powinna być podjęta w porozumieniu z dyrektorem szkoły.

Źródło: Portal Oświatowy