sobota, 9 maja 2020

Kształcenie na odległość - jak rozwiązać problem z aktywnością ucznia

Niestety powszechnym problemem w okresie zawieszenia funkcjonowania jednostek oświaty jest brak aktywności uczniów podczas zajęć zdalnych. Zdarza się nawet, że nauczyciele przez długi okres nie są w stanie nawiązać kontaktu z uczniami i ich rodzicami. Jednocześnie nauczyciele w tym czasie nie mogą wypełniać dzienników lekcyjnych i wpisywać nieobecności. Tymczasem brak aktywności może świadczyć nawet o uchylaniu się od obowiązku szkolnego. Jak zatem rozwiązać ten problem?

3 możliwe sytuacje
Nieuczestniczenie w zdalnych zajęciach edukacyjnych może mieć różne przyczyny. Możliwe są w zasadzie trzy sytuacje:
  • uczeń ma trudności techniczne uniemożliwiające mu uczestniczenie w zdalnych zajęciach,
  • uczeń uchyla się od realizacji obowiązku szkolnego (dot. szkoły podstawowej) lub obowiązku nauki (dot. szkoły ponadpodstawowej),
  • uczeń z innych przyczyn nie uczestniczy w zdalnych zajęciach (np. jest chory).
Z uwagi na bliski koniec zajęć dydaktyczno-wychowawczych należy jak najszybciej rozpoznać sytuację ucznia.

Jak rozwiązać problemy techniczne ucznia
I tak, w przypadku trudności technicznych dyrektor we współpracy z organem prowadzącym powinien bez zbędnej zwłoki rozwiązać ten problem, np. wesprzeć technicznie ucznia lub zapewnić inny sposób kształcenia niż z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zapamiętaj! Organ prowadzący wspomaga jednostki systemu oświaty (np. szkoły) w organizacji kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia. Rozwiązując problem braku uczestnictwa w zajęciach, należy więc korzystać ze wsparcia organu prowadzącego (§ 6 ust. 2 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.)

Jak postąpić gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że uczeń, nie uczestnicząc w zajęciach, uchyla się od obowiązku szkolnego? Jeśli uczeń lub jego rodzice nie odpowiadają na dotychczasowe formy kontaktu ze szkołą, najlepiej rozważyć inny sposób dotarcia do rodziców celem wyjaśnienia sytuacji.

Zastosuj! Do rodziców można wysłać pismo ze wskazaniem terminu na udzielenie odpowiedzi wyjaśniającej. Pismo warto wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, najlepiej priorytetem, wówczas jak wróci tzw. zwrotka, dyrektor będzie wiedział, czy rodzice wywiązali się z zakreślonego terminu. Wymiana korespondencji może trwać 2-3 tygodnie. Dlatego trzeba rozważyć, czy ta forma kontaktu zapewni dyrektorowi skuteczne działanie. W piśmie warto:
  • zawrzeć deklarację pomocy ze strony szkoły w przypadku technicznych problemów ucznia z przystąpieniem ucznia do zdalnego nauczania (brak internetu / sprawnego komputera lub telefonu / brak umiejętności korzystania z wybranej platformy edukacyjnej) lub wskazać możliwość zastosowania innego sposobu kształcenia,
  • poinformować o możliwych skutkach braku uczestnictwa ucznia w zdalnym nauczaniu, tj. braku możliwości ustalenia rocznych ocen klasyfikacyjnych i dalszych możliwych konsekwencji ‒ do braku promocji włącznie.
Najpierw informacja…
Dyrektor publicznej szkoły podstawowej obwodowej, jest uprawniony do żądania wykonania obowiązku szkolnego w drodze egzekucji administracyjnej. Jeżeli dyrektor ustali, że uczeń uchyla się od realizacji obowiązku szkolnego, wówczas powinien rozważyć, czy przed podjęciem czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych podjąć działania informacyjne wobec zobowiązanego (jak wyżej) zmierzające do dobrowolnego przywrócenia ucznia do wykonania przez niego obowiązku szkolnego.

Zapamiętaj! Z uwagi na zbliżający się koniec zajęć działania dyrektora powinny być niezwłoczne.

…potem egzekucja
Przez niespełnienie, m.in. obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% dni zajęć w szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej (art. 42 ust. 2 pkt 1 Prawa oświatowego).

W razie uchylania się zobowiązanego (tu: ucznia) od wykonania obowiązku (szkolnego lub nauki), wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych (art. 6 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Wierzycielem w odniesieniu do obowiązku szkolnego jest dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której uczeń zamieszkuje.

Zapamiętaj! Dyrektor szkoły podstawowej nie obwodowej oraz niepublicznej szkoły podstawowej jedynie informują dyrektora szkoły obwodowej o niespełnianiu przez ucznia obowiązku szkolnego.

Wierzycielem obowiązku nauki jest gmina na terenie, której uczeń do uzyskania 18 roku życia zamieszkuje. Dyrektor publicznej szkoły ponadpodstawowej oraz dyrektor niepublicznej szkoły ponadpodstawowej informują gminę o niespełnianiu obowiązku nauki przez danego ucznia niepełnoletniego.

3 obowiązki dyrektora
Podstawowym obowiązkiem dyrektora jako wierzyciela w związku z postępowaniem egzekucyjnym w administracji jest:
  • wystosowanie upomnienia do zobowiązanych rodziców (art. 15 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji); dla celów dowodowych wymagana jest forma pisemna i skuteczność doręczenia (dowód doręczenia).
Zapamiętaj! Treść upomnienia obejmuje wezwanie do wykonania obowiązków spoczywających na rodzicach z zagrożeniem, iż w razie niewykonania obowiązków, sprawa będzie skierowana do postępowania egzekucyjnego.
  • wystawienie tytułu wykonawczego (art. 26 § 1 i art. 27 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia;
Zapamiętaj! Wzór tytułu wykonawczego związanego z egzekucją obowiązku niepieniężnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej.
  • wystąpienie do organu egzekucyjnego (gminy) z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w administracji (art. 26 § 1 oraz art. 28 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji), ze wskazanym środkiem przymuszenia, w postaci grzywny (i z załączonym tytułem wykonawczym).
Podstawa prawna
Źródło: Portal Oświatowy