Resort edukacji przewidział możliwość realizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych w szkołach, począwszy od 25 maja 2020 r. Przewidziana zostanie również nowa forma wsparcia dla uczniów, tj. konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Rozwiązania te mają być stosowane przynajmniej do 7 czerwca. Tak wynika z nowelizacji rozporządzeń przyjętych na czas pandemii. Podsumujmy, co wiemy na temat organizacji pracy szkół w najbliższych tygodniach.
Kolejne placówki otwarte od 18 maja 2020 r.Od 18 maja 2020 r. otwarte są placówki oświatowo-wychowawcze a mianowicie:
- schroniska młodzieżowe,
- międzyszkolne ośrodki sportowe,
- młodzieżowe domy kultury,
- pałace młodzieży,
- ogniska pracy pozaszkolnej,
- pozaszkolne placówki specjalistyczne,
- ogrody jordanowskie.
Kolejny etap „odmrażania” placówek oświatowych przypadnie na 25 maja 2020 r. Od tego dnia w szkołach prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, na podobieństwo tych z przedszkoli. Jednocześnie możliwe będzie zorganizowanie zajęć dydaktycznych dla klas I-III:
- w ramach dotychczasowego kształcenia na odległość,
- stacjonarnie.
Zapamiętaj! Decyzję w tym względzie, a także w zakresie szczegółowego sposobu sprawowania opieki mają podejmować dyrektorzy szkół uwzględniając:
- warunki epidemiczne panujące na terenie gminy, w której szkoła się znajduje,
- możliwość spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
Czy ewentualne stacjonarne zajęcia dydaktyczne dla uczniów klas I-III będą obligatoryjne? Nie. Na szczęście kwestia ta została wyraźnie uregulowana przez ustawodawcę. Otóż nawet jeśli szkoła podejmie się realizacji takich zajęć, to i tak rodzice mogą zdecydować o nieuczęszczaniu ich dzieci na te zajęcia. Podobne rozwiązanie uzupełniająco wprowadzono w przedszkolach.
Jak zorganizować zajęcia stacjonarne
W ramach tych zajęć ma być kontynuowana realizacja podstawy programowej. Dlatego dyrektor będzie musiał wspólnie z nauczycielami:
- ocenić stan realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych klas I-III,
- dostosować sposób realizacji podstawy programowej dla uczniów przebywających w szkole, jak i pozostających w domu,
- rozplanować pozostałe treści do 26 czerwca 2020 r., czyli do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
- w razie potrzeby - ustalić, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania.
- zajęcia dydaktyczne – powinni realizować nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i inni nauczyciele uczący w klasach I-III,
- zajęcia opiekuńczo-wychowawcze – powinni realizować wychowawcy świetlicy (ewentualnie inni nauczyciele z tym że w pierwszej kolejności prowadzenie tych zajęć zleca się nauczycielom, którzy z uwagi na zmienione warunki kształcenia w związku pandemią nie realizują zajęć w wymiarze wynikającym z ich umowy o pracę lub aktu mianowania).
Zastosuj! Ewentualna zmiana stanowiska nauczyciela np. poprzez przydzielenie nauczycielowi szkoły zajęć świetlicowych będzie wymagała jego zgody (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Nie zostanie narzucona liczba godzin zajęć stacjonarnych. Ustali ją dyrektor, w zależności od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie uczestniczą.
Zapamiętaj! Reasumując, dyrektor w zakresie stacjonarnych zajęć dydaktycznych w klasach I-III zadecyduje o tym:
- czy będą zorganizowane,
- jakie treści będą nauczane w ich trakcie,
- ile godzin zajęć będzie zrealizowanych,
- kto będzie te zajęcia realizował.
Kolejnym problemem będzie jednoczesne zorganizowanie zajęć stacjonarnych i zdalnych. Jak przedstawia to ustawodawca? Otóż przyjęto, że dyrektor będzie musiał nadal zapewniać kształcenie na odległość (na dotychczasowych zasadach) dla tych dzieci i uczniów, których rodzice zdecydowali się nie posyłać na zajęcia. Niestety trudno sobie wyobrazić odpowiednie rozwiązanie w tym zakresie wobec ograniczonych możliwości kadrowych szkół. Nauczyciele będą bowiem wówczas musieli realizować stacjonarne zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze w ramach swojego pensum (wprawdzie zwykle w ograniczonym zakresie), ale jednocześnie wykonywać obowiązki w ramach kształcenia na odległość. W takich sytuacjach częściej niż dotychczas może pojawiać się zjawisko pracy w godzinach ponadwymiarowych. Dlatego dyrektor musi na nowo określić organizację realizacji przez takiego nauczyciela kształcenia na odległość.
Nowością konsultacje indywidualne lub grupowe
Wprowadzona zostanie też możliwość skorzystania przez uczniów z konsultacji na terenie szkoły:
- indywidualnych,
- w małych grupach.
Konsultacje będą dobrowolne dla uczniów. Wymiar konsultacji ma być uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły.
W praktyce oznacza to, że dyrektorzy będą musieli ustalić (biorąc pod uwagę także warunki szkoły) zapotrzebowanie wśród uczniów i ich rodziców na konsultacje, a następnie ustalić ich wymiar, terminy realizacji i odpowiedzialnych nauczycieli. Jeżeli takie zapotrzebowanie będzie istniało, wówczas dyrektor będzie miał obowiązek organizacji konsultacji.
Harmonogram wprowadzania konsultacji
Data
|
Dla kogo
|
Zakres konsultacji
|
25 maja 2020 r.
|
uczniowie klas VIII szkół podstawowych (ogólnodostępnych i specjalnych)
|
wszystkie przedmioty (w szczególności objęte egzaminem ósmoklasisty)
|
absolwenci szkół (ogólnodostępnych i specjalnych), którzy w 2020 r. przystąpią do egzaminu maturalnego
|
przedmioty które absolwenci będą zdawać na maturze
| |
1 czerwca 2020 r.
|
uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży
|
wszystkie przedmioty
|
Zapamiętaj! Dyrektor musi:
- ustalić formę konsultacji,
- przekazać rodzicom i uczniom informacje na temat formy i terminów konsultacji (biorąc przy tym pod uwagę wytyczne, a także sytuację epidemiczną na terenie jego gminy).
Źródło: Portal Oświatowy