poniedziałek, 18 maja 2020

Ponowne otwarcie szkół - od A do Z

Resort edukacji przewidział możliwość realizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych w szkołach, począwszy od 25 maja 2020 r. Przewidziana zostanie również nowa forma wsparcia dla uczniów, tj. konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Rozwiązania te mają być stosowane przynajmniej do 7 czerwca. Tak wynika z nowelizacji rozporządzeń przyjętych na czas pandemii. Podsumujmy, co wiemy na temat organizacji pracy szkół w najbliższych tygodniach.

Kolejne placówki otwarte od 18 maja 2020 r.
Od 18 maja 2020 r. otwarte są placówki oświatowo-wychowawcze a mianowicie:
  • schroniska młodzieżowe,
  • międzyszkolne ośrodki sportowe,
  • młodzieżowe domy kultury,
  • pałace młodzieży,
  • ogniska pracy pozaszkolnej,
  • pozaszkolne placówki specjalistyczne,
  • ogrody jordanowskie.
Zajęcia w klasach I-III
Kolejny etap „odmrażania” placówek oświatowych przypadnie na 25 maja 2020 r. Od tego dnia w szkołach prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, na podobieństwo tych z przedszkoli. Jednocześnie możliwe będzie zorganizowanie zajęć dydaktycznych dla klas I-III:
  • w ramach dotychczasowego kształcenia na odległość,
  • stacjonarnie.
Dotyczy to także klas I-III w szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne.

Zapamiętaj! Decyzję w tym względzie, a także w zakresie szczegółowego sposobu sprawowania opieki mają podejmować dyrektorzy szkół uwzględniając:
  • warunki epidemiczne panujące na terenie gminy, w której szkoła się znajduje,
  • możliwość spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
To dyrektor będzie mógł zadecydować o dalszym zawieszeniu działalności szkoły w zakresie klas I-III, w trybie § 18 ust. 2-3 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r.

Czy ewentualne stacjonarne zajęcia dydaktyczne dla uczniów klas I-III będą obligatoryjne? Nie. Na szczęście kwestia ta została wyraźnie uregulowana przez ustawodawcę. Otóż nawet jeśli szkoła podejmie się realizacji takich zajęć, to i tak rodzice mogą zdecydować o nieuczęszczaniu ich dzieci na te zajęcia. Podobne rozwiązanie uzupełniająco wprowadzono w przedszkolach.

Jak zorganizować zajęcia stacjonarne
W ramach tych zajęć ma być kontynuowana realizacja podstawy programowej. Dlatego dyrektor będzie musiał wspólnie z nauczycielami:
  • ocenić stan realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych klas I-III,
  • dostosować sposób realizacji podstawy programowej dla uczniów przebywających w szkole, jak i pozostających w domu,
  • rozplanować pozostałe treści do 26 czerwca 2020 r., czyli do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
  • w razie potrzeby - ustalić, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania.
Decyzję w sprawie podziału uczniów na grupy i przydziału do nich poszczególnych nauczycieli podejmie dyrektor. W klasach I-III:
  • zajęcia dydaktyczne – powinni realizować nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i inni nauczyciele uczący w klasach I-III,
  • zajęcia opiekuńczo-wychowawcze – powinni realizować wychowawcy świetlicy (ewentualnie inni nauczyciele z tym że w pierwszej kolejności prowadzenie tych zajęć zleca się nauczycielom, którzy z uwagi na zmienione warunki kształcenia w związku pandemią nie realizują zajęć w wymiarze wynikającym z ich umowy o pracę lub aktu mianowania).
Zastosuj! Ewentualna zmiana stanowiska nauczyciela np. poprzez przydzielenie nauczycielowi szkoły zajęć świetlicowych będzie wymagała jego zgody (art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Nie zostanie narzucona liczba godzin zajęć stacjonarnych. Ustali ją dyrektor, w zależności od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie uczestniczą.

Zapamiętaj! Reasumując, dyrektor w zakresie stacjonarnych zajęć dydaktycznych w klasach I-III zadecyduje o tym:
  • czy będą zorganizowane,
  • jakie treści będą nauczane w ich trakcie,
  • ile godzin zajęć będzie zrealizowanych,
  • kto będzie te zajęcia realizował.
Kolejnym problemem będzie jednoczesne zorganizowanie zajęć stacjonarnych i zdalnych. Jak przedstawia to ustawodawca? Otóż przyjęto, że dyrektor będzie musiał nadal zapewniać kształcenie na odległość (na dotychczasowych zasadach) dla tych dzieci i uczniów, których rodzice zdecydowali się nie posyłać na zajęcia. Niestety trudno sobie wyobrazić odpowiednie rozwiązanie w tym zakresie wobec ograniczonych możliwości kadrowych szkół. Nauczyciele będą bowiem wówczas musieli realizować stacjonarne zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze w ramach swojego pensum (wprawdzie zwykle w ograniczonym zakresie), ale jednocześnie wykonywać obowiązki w ramach kształcenia na odległość. W takich sytuacjach częściej niż dotychczas może pojawiać się zjawisko pracy w godzinach ponadwymiarowych. Dlatego dyrektor musi na nowo określić organizację realizacji przez takiego nauczyciela kształcenia na odległość.

Nowością konsultacje indywidualne lub grupowe
Wprowadzona zostanie też możliwość skorzystania przez uczniów z konsultacji na terenie szkoły:
  • indywidualnych,
  • w małych grupach.
Konsultacje będą dobrowolne dla uczniów. Wymiar konsultacji ma być uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły.

W praktyce oznacza to, że dyrektorzy będą musieli ustalić (biorąc pod uwagę także warunki szkoły) zapotrzebowanie wśród uczniów i ich rodziców na konsultacje, a następnie ustalić ich wymiar, terminy realizacji i odpowiedzialnych nauczycieli. Jeżeli takie zapotrzebowanie będzie istniało, wówczas dyrektor będzie miał obowiązek organizacji konsultacji.

Harmonogram wprowadzania konsultacji
Data
Dla kogo
Zakres konsultacji
25 maja 2020 r.
uczniowie klas VIII szkół podstawowych (ogólnodostępnych i specjalnych)
wszystkie przedmioty (w szczególności objęte egzaminem ósmoklasisty)
absolwenci szkół (ogólnodostępnych i specjalnych), którzy w 2020 r. przystąpią do egzaminu maturalnego
przedmioty które absolwenci będą zdawać na maturze
1 czerwca 2020 r.
uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży
wszystkie przedmioty

Zapamiętaj! Dyrektor musi:
  • ustalić formę konsultacji,
  • przekazać rodzicom i uczniom informacje na temat formy i terminów konsultacji (biorąc przy tym pod uwagę wytyczne, a także sytuację epidemiczną na terenie jego gminy).
Źródło: Portal Oświatowy