piątek, 29 maja 2020

Użyczenie sprzętu szkolnego uczniowi

Czy szkoła może pożyczyć lub pożyczać sprzęt szkolny uczniom?

Tak, ale tylko z upoważnienia organu prowadzącego. Dyrektor placówki może użyczyć sprzęt szkolny jedynie na podstawie upoważnienia udzielonego przez organ prowadzący szkołę. Wówczas dyrektor szkoły upoważniony przez organ prowadzący lub w sytuacji gdy przedmiotowe upoważnienie nie zostało udzielone - organ prowadzący szkołę musi zawrzeć z uczniem, bądź jego przedstawicielem ustawowym, sytuacji gdy nie osiągnął pełnoletności lub nauczycielem umowę użyczenia.

Użyczenie? Tylko w imieniu organu prowadzącego
Sprzęt szkolny, w szczególności komputer (zestaw komputerowy), laptop albo tablet, który jest niezbędny do realizacji przez ucznia lub nauczyciela zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia, w czasie pandemii COVID-19 można użyczyć uczniowi lub nauczycielowi. Sprzęt komputerowy użyczyć może organ prowadzący jednostkę systemu oświaty (§ 6 ust. 3 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.). Jednocześnie istnieje możliwość upoważnienia przez organ prowadzący dyrektora danej szkoły do dokonania czynności użyczenia sprzętu szkolnego dyrektora danej jednostki systemu oświaty przez organ prowadzący (§ 6 ust. 4 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.).

Zapamiętaj! Przedstawione rozwiązanie umożliwia organowi prowadzącemu lub upoważnionemu dyrektorowi szkoły użyczenie na czas trwającej pandemii sprzętu szkolnego, w szczególności sprzętu komputerowego który jest niezbędny w celu zapewnienia prawidłowego zdalnego nauczania.

Dyrektor zawiera umowę użyczenia
W tym celu organ prowadzący lub dyrektor szkoły zobowiązany jest zawrzeć z uczniem, bądź jego przedstawicielem ustawowym umowę użyczenia uregulowaną w przepisach art. 710–719 Kodeksu cywilnego. Wówczas użyczenie sprzętu następuje na czas wskazany w umowie i jest bezpłatne. Umowa powinna nadto określać sposób użytkowania sprzętu przez ucznia. Odpowiedzialność za przypadkową utratę lub uszkodzenie sprzętu komputerowego jeżeli uczeń użytkuje go w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z jego przeznaczeniem ponosi uczeń, a w sytuacji gdy nie jest pełnoletni jego przedstawiciel ustawowy.

Zapamiętaj! Po zakończeniu użyczenia uczeń obowiązany jest zwrócić szkole sprzęt komputerowy w stanie nie pogorszonym.

Podstawa prawna:


Źródło: Portal Oświatowy