Czy nauczyciele powinni wpisywać tematy lekcji i obecność uczniów w dzienniku elektronicznym w okresie zawieszenia funkcjonowania jednostek oświaty?
Tak, jeżeli taką możliwość przewidział dyrektor szkoły (§ 1 ust. 7 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.). Rozwiązanie takie wydaje się zasadne i pożyteczne.
Zawieszenie dotyczy też dzienników lekcyjnych
Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty polega na zawieszeniu prowadzenia ich działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej (§ 3 rozporządzenia MEN z 11 marca 2020 r.). Wynika z tego, że jeśli uczniowie nie uczęszczają do szkoły, bo zajęć nie ma z przyczyn od nich niezależnych, to obecność na zajęciach nie jest odnotowywana w dzienniku lekcyjnym.
Zapamiętaj! Dyrektor ma obowiązek ustalić sposób dokumentowania realizacji zadań przez szkołę. Zadaniem szkoły jest m.in. ustalenie, jak poszczególni uczniowie wywiązują się z nałożonych na nich obowiązków, a wśród obowiązków ucznia może być obowiązek uczestniczenia w kształceniu na odległość (§ 1 pkt 7 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.).
Co na to MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało regulacje prawne, które umożliwiają organizację zdalnej edukacji. Przepisy wydane w związku z ograniczeniem funkcjonowania szkół nie zawierają jednak szczegółowych uregulowań, dlatego wyjaśnień / wytycznych do organizacji zdalnego kształcenia trzeba poszukiwać w materiałach opracowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wspierających dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów w prowadzeniu nauki w tej formie.
Zapamiętaj! Najnowszym opracowaniem przygotowanym przez MEN jest „Kształcenie na odległość: Poradnik dla szkół”. Wśród rozwiązań umożliwiającym szkołom działanie w zmienionych warunkach organizacyjnych, w części dedykowanej dyrektorom w punkcie 9 (str. 7 poradnika) jest następujące zadanie dla dyrektora: „Poinformuj, że w dziennikach lekcyjnych nauczyciele nie wpisują obecności uczniów na zajęciach prowadzonych zdalnie”.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 410 ze zm.) - § 3,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) - § 1 pkt 7.